İletişim: +90 242 836 19 01
Kaş’ın Hikayesi

Kaş Hakkında Bilgiler

Kaş’ın Tarihi

Arkeolojik buluntularla kanıtlanan Habesos adı, antik kentin en eski adıdır. Antik kent tarihte Antiphellos ismi ile anılmıştır. Karia ve Likya Bölgeleri arasındaki bağlantıyı sağlayan yolların kesişme noktasında bulunan Antiphellos, aynı zamanda bir ticaret limanıdır. Makedonya Kralı Büyük Iskender’in, Anadolu seferi sırasında, Kralliğın egemenliği altına girmiştir. İskender’in genç yaşta ölümünden sonra bölge, Seleukoslar’la Ptolemaioslar arasında el değiştirmiştir.


Antik kent, Roma Dönemi’nde önem kazanmış ve Bizans Dönemi’nde Piskoposluk merkezi olmuştur. Bu dönemde Arap akınlarına uğramış daha sonra Anadolu Selçuklu topraklarına katılarak Andifli adını almıştır. Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılmasını takiben Tekeoğulları Beyliği yönetimi ele geçirmiş ve Osmanlı Devleti ilçeyi Yıldırım Bayazıt zamanında topraklarına katmıştır.

Meyis Adası’na en yakın noktayı oluşturan Kaş tarihi eserler yanında tam bir doğa cennetidir. Çukurbağ Yarımadası bir dil gibi denize uzanmakta, yarımada üzerinde yeni yapılmış modern oteller yarımadayı süslemektedir. Yarımada aynı zamanda güzel manzarasıyla 3km’lik iyi bir yürüyüş parkurudur.

Kaş’ta Alış-Veriş

Kaş ve çevresinde el yapımı kilim ve dokumalar üretilmektedir. Yöreye özgü ‘Barak kilimi’ ve keçi tüyünden üretilerek dokunan kılçar ünlüdür. Dastar, tülbent, yemeni üretilerek hediyelik eşya olarak satılmaktadır. Ayrıca ceviz ağacından süslemeli çeyiz sandıkları, ağaçtan sehpalar, tahta kaşıklar ve oklavalar yörenin özellikleridir. Ayrıca Kaş’ın Cuma Pazarı da ünlüdür.

Kaş’ın en önemli anıtı Uzun Çarşı Caddesi üzerinde, halıcı dükkânlarının arasında karşımıza çıkan ve tek bloktan oluşan bir lahiddir. Adı Uzun Çarşı olup kendisi kısacık ve yokuş bir sokaktan ibaret alışveriş bölgesi rengarenk tezgahları ile Kaş’ın merkezidir. Uzun Çarşı içindeki dükkanlar restore edilmiş, iki katlı, cumbalı eski evlerin altında yer alır.

Kaş’ta Gece Hayatı

Yaz aylarında Kaş’ın gece hayatı bir hayli canlı. Tatil sezonunda caddeler insanlar ile doluyor, eğlence merkezleri, barlar gecenin geç saatlerine kadar hizmet veriyor. Canlı müzik programları, konserler, dans gösterileri, animasyonlar Kaş gecelerinin hareketli olmasını sağlıyor. Bir çok işletme fiyat listelerini dışarıda sunuyor böylelikle bütçenize uygun olanı seçme fırsatını sizlere veriyor.

Kaş eğlence hayatı, sadece gençlere yönelik değildir. Orta yaşlı ve daha yaşlı insanlar için de Kaş gece hayatı, oldukça hızlı geçmektedir. Kaş gece hayatı içinde Kaş barları dışında, orta yaşlı ve türkü seven insanlara hitaben, birçok türkü bar bulunmaktadır.

 

Booking.com

Odalarımız